Naše zkušenosti se získáním víz

    K cestě na Ukrajinu je třeba vstupní vízum. Jeho získání nebylo rozhodně jen formalitou, jak jsem si původně myslel. Vycházel jsem z úvahy, že ekonomická emigrace z České republiky na Ukrajinu je nesmyslem a Ukrajina, jakožto chudá země, bude turisty vítat a podporovat.

Vízum Ukrajiny - oražené 
    Pro vydání turistického víza (viz ministerstvo zahraničí) je třeba buďto pozvání od Ukrajinského občana, nebo voucher prokazující zaplacení turistických služeb na Ukrajině. Místo koupi voucheru jsme se rozhodli zaplatit ubytování v hotelu na Krymu, které bychom tak jako tak potřebovali. Proto Dan přes Internet ( www.allrussiahotels.com ) našel a pomocí platební karty zaplatil dvě noci v hotelu Krym v Sevastopolu. V rámci daných možností to byl levný hotel, přesto stál 33 USD na osobu a noc.
    Dan byl toho času pracovně v Belgii a proto vízum vyřizoval na velvyslanectví Ukrajiny v Bruselu. Vše bez problémů, za týden si přišel pro pas s vlepeným vízem. Přestože jsme měli stejné dokumenty jako on (4 listy A4 - kopie objednávky hotelových služeb, odpověď ruské cestovní kanceláře, potvrzení o rezervaci ubytování v anglickém a ruském jazyce) , u každého z nás získávání víza probíhalo jinak.
    Konzulát Ukrajiny je i v Brně, dokonce jen dvě zastávky tramvají od mého pracoviště, logicky jsem šel pro vízum tam. S pomocí sekretářky jsem vyplnil žádost, konzul si ji pročetl, vzal si i výše uvedené dokumenty a řekl ať přijdu za tři týdny. Ještě jsem dostal složenku na 1 000,- Kč. Žádná fronta před konzulátem nebyla.
    Pišta v Praze měl problémy s velkým množstvím lidí lačných ukrajinského víza. Úřední hodiny velvyslanectví: 9:00- 12:00 ve středu a pátek. Přišel  v 8:45, to už tam čekalo asi třicet lidí. První čekal od šesti hodin ráno. Otevřeli až kolem desáté. Na řadu se dostal v 11:30, ve dvanáct příjem žádostí končil, přičemž jedna hodina byla vyhrazena pro vydávání pasů s vízy. S vyplňováním mu pomohl nějaký Ukrajinec, také čekající ve frontě. Pas si měl vyzvednout za 14 dní, to bylo opět narváno. Kdyby takticky nepředbíhal ve frontě, musel by přijít znovu.
    Nejhůře dopadl Pavel, vízum nedostal vůbec. Podobně jako já navštívil konzulát v Brně, jen o týden později. Ale konzul mu sdělil, že předložené dokumenty nestačí, potřebuje mít doklad přímo z hotelu. Také mu vadilo, že zprostředkovací agentura je z Ruska a nikoli z Ukrajiny. Na podobné dokumenty nedávno vízum udělil, byla to prý chyba. Tím myslel nejspíše mě. Po složité komunikaci s agenturou poslali  faxem z Ukrajiny potřebné potvrzení. Další úterý šel znovu na konzulát, ale ten týden měli zavřeno. Pavel zvolil náhradní řešení, na druhý den si vzal dovolenou a jel do Prahy. Byl tam v 7:45, ale nedostal se na řadu. Před ním zůstali ve frontě pouze tři lidé. To naštve! 
    Vzhledem k blížícímu se datumu odjezdu byl Pavel ochoten zkusit ještě poslední možnost, a to další úterý v Brně. Konzul nové potvrzení přijal, vymyslel si ovšem něco nového. Platnost víza chtěl omezit jen na dva dny, na které jsme měli zaplacen hotel v Sevastopolu. Argument, že je třeba na Ukrajinu dojet a vrátit se zpět nepřijal. Jako maximální ústupek navrhl vydání víza na tři dny. Vzhledem k plánu strávit na Ukrajině týden není taková nabídka použitelná. Nepohnul s ním ani fakt, že my tři ostatní jsme na stejné dokumenty víza dostali.

 

Naše rady: