Krym 2001

   1. Co zde najdete ?

   Popis naší cesty na Ukrajinu a Krym s tranzitem přes Rumunsko a Moldávii. K sepsání těchto stránek nás vedla snaha zveřejnit naše zkušenosti a poznatky, aby další případní zájemci o cestu do stejných končin získali konkrétní představu o tamních poměrech a mohli se tak vyvarovat případných chyb.Mapa cesty : Slovensko - Maďarsko - Rumunsko - Moldávie - Ukrajina - Slovensko

2. Kdo se cesty zúčastnil ?

    Celkem nás bylo šest. Původně jsme měli jet čtyři: já, tj. Martin, dále Dan, Pišta a Pavel. Kvůli problémům se získáním vstupních víz jsme nakonec jeli jen ve třech. Pavel a další náš kolega Tomáš přišli s plánem jet alespoň do Rumunska. Přemluvili proto bývalého spolužáka a kamaráda Petra, aby se k nám přidal. Cestou přes Rumunsko jsme měli totiž v plánu navštívit "Drákulův hrad", nacházející se ve vsi Bran, blízko rumunského Brašova. Při posledním upřesňování plánů před odjezdem se pro označení skupin ujaly názvy "tým A" a "tým B". Tým A tvořili šťastní majitelé ukrajinských víz (já, Dan a Pišta), členové týmu B byli bez nich.

    Až do Branu (Drákulův hrad) jsme měli stejnou cestu, poté se oba týmy rozdělili. Tým A pokračoval na východ k ukrajinské hranici, tým B se o den později vracel zpět na západ.

3. Která cesta na Krym je lepší ?

    Cesta na Ukrajinu přes Rumunsko (tzv. Jižní spojka) se ukázala jako finančně náročné řešení. Údajně jediný přechod na jihovýchodě Rumunska u města Galati vede totiž asi 1 km přes Moldávii. Museli jsme zaplatit 30 USD za tranzitní vízum. Pro jeho získání bylo třeba jet do moldavského Cahulu a to nás stálo taxíkem 70 USD. Zpáteční cesta z Krymu přes Kyjev,  Užhorod a Košice byla podstatně levnější (cca 1 700 Kč).

4. Kdy se cesta konala ?

    Vyjeli jsme 7.září 2001 (pátek) a vrátili jsem se 18.září (středa). Tým "B" přijel nazpět už 12.září.


Počet návštěv (od dubna 2002) :

12800

Komprimovaná verze (jen s náhledy obrázků).

Poslední aktualizace prosinec 2002.

Na domovskou stránku Na domovskou stránku www.zkrat.com

© 2001-2002